Co zrobić gdy skończy się płyn do soczewek?

Każdemu może zdarzyć się sytuacja, że coś się kończy a my zapomnieliśmy tego kupić na czas, by w razie potrzeby nie musieć szukać zamiennika. Pół biedy jeśli chodzi tutaj o cukier czy sól, ale co jeśli zabraknie nam płynu do soczewek?

Bardzo ważne, to raczej starać się nie zapominać o posiadaniu zapasu płynu pielęgnacyjnego, ponieważ inne zamienniki będą mniej skuteczne i powinny być stosowane naprawdę w awaryjnych sytuacjach.

W przypadku, kiedy skończył nam się płyn a musimy zdjąć soczewki – najlepiej użyć soli fizjologicznej. W żadnym wypadku nie należy stosować wody kranowej jako płynu, w którym będziemy przechowywać czy nawet czyścić soczewki.

W wodzie obecne mogą być bardzo szkodliwe bakterie, które w kontakcie z naszymi oczami w soczewkach mogą zamienić się w bardzo poważne infekcje prowadzące do zapaleń a w skrajnych przypadkach nawet do utraty wzroku lub jego pogorszenia. Unikajmy zatem jak ognia korzystania z wody do kontaktu z soczewkami!

Jak użyć soli fizjologicznej do czyszczenia soczewek, żeby nie zaszkodzić?

Najważniejsze, to dbać o higienę rąk a następnie osuszenie ich ręcznikiem papierowym, który nie pozostawi niczego na dłoniach, co mogłoby zaszkodzić oczom czy soczewkom. Otworzyć ampułkę z solą fizjologiczną i napełnić nią pojemnik do przechowywania soczewek a następnie zanurzyć w nim soczewki.

Roztwór soli fizjologicznej, który ma w składzie chlorek sodu służy m.in. do przemywania oczu czy ran i pomoże naszym soczewkom tylko i wyłącznie utrzymać wilgoć, w żadnym wypadku nie usunie zanieczyszczeń, więc jak tylko kupimy potrzebny płyn pielęgnacyjny, należy przeczyścić soczewkę i odpowiednio ją zdezynfekować.

Otwarty już roztwór soli fizjologicznej należy wykorzystać tego samego dnia, aby nie spowodować uszkodzeń ani komplikacji.

Pamiętajmy, że taki zabieg jest tylko i wyłącznie ratunkiem doraźnym i nie należy stosować go regularnie, gdyż może skończyć się to infekcjami lub chorobami oczu.

Dobrym pomysłem może być kupienie oprócz standardowego płynu pielęgnacyjnego, który używamy, również mniejszego np. 60-100 ml, który będzie czekał na użycie w razie nagłej potrzeby – gdy właśnie na przykład zapomnimy zrobić zakupy na czas. Data ważności płynów do czyszczenia soczewek bez jego otwierania to co najmniej rok. Przykładami takich płynów do soczewek są BioTrue 60 ml, EyeLove Comfort 100 ml lub EyeLove Comfort PLUS z dodatkiem hialuronianu sodu, który dodatkowo nawilża soczewki.

Przez admindf1 Porady i informacje Zdrowie